Analyst- Credit Risk

Bucuresti, Bucuresti
  1. Full Time
  2. Contact Center
258589
Posting date:11 Jul, 2019

Responsabilitati principale:

->Analizeaza in detaliu din perspectiva riscului de credit toate informatiile necesare dezvoltarii, implementarii siraf inarii politicilor de credit aplicabile clientilor noi si existenti. Interpreteaza toate datele disponibile pentru analiza portofoliului existent si vinecu p ropuneri de imbunatire a politicilor de risc si cresterea calitatii portofoliul ui de clineti din punct de vedere risc.

->Analizeaza in detaliu din perspectiva riscului de credit dezvoltarea siimplement area proiectelor tehnice, lansari de servicii sau noi tehnologii provenite din toate departamentele Vodafone, proiecte ce au impact direct sau indirect in evo lutia indicatorilor de performanta ai departamentului Credit&Collection imp licand in egala masura satisfactia clientilor interni sau externi sau/si a proceselor existente.

->Propune si implementeaza dezvoltarea de modele de scoring, calibrarea acestor modele periodic

->Efectueaza studii pentru evaluarea riscurilor; analiza calitatii portofoliului

->Configureaza recomandari de actiuni/proiecte pentru a controla/r educe riscul si a pastra echilibrul cu politica de vanzare a diferitelor produs e

->Este implicat direct in realizarea politicii de risc a de partamentului, bazandu-se pe: procedurile existente, pe evaluarea costurilor de risc si necesitatea dezvoltarii aplicatiilor existente

->Propune actiuni adecvate dinamicii pietei, dezvolta noiabordari prin prisma pietei concurentiale in industria telecom precum si in alte industrii.

->Mentine legatura cu analistii business in vederea corelarii aspectelor cheie la activarea in ret ea cat si a riscului de neplata.

->Mentine legatura cu top ma nagementul pentru ariile care sunt directimpactate de schimbarile politicii de risc: vanzari directe, vanzari indirecte, marketing, comisionare, financiar &n dash;contabil, insa fara a se limita laele.

->Initiaza si pr opune analize de prognozare si monitorizare a riscului de deconectare pentru ne plata.

->Realizeaza studii de optimizare a balantei risc-bene ficii adecvatepentru diverse segmente si portofolii de clienti

->Aduce solutii deimbunatatire folosindrapoarte, prezentari, concluzii si i dei de planificare

->Evalueaza si estimeaza evolutia clientil or in retea, corelata cu evolutia pietei de telecom si propune solutii de imbun atatire

->Realizeaza scenarii folosind tehnici de modelare co mbinatepentru a identifica valoarea de risc

->Emite rapoarte necesare in diferite instante sau la cererea superiorilor si efectueaza la cer ere sau proactiv analiza acestor informatii pentru a ajuta si participa la stab ilirea strategiei legata de politicile de risc folosite in tratamentul clientil or.

->Dupa implementarea proiectelor initiate d e departamentul Credit&Collection organizeaza analize post implementare si pe baza concluziilor din aceste discutii corecteaza performanta implemantarii v iitoarelor proiecte

->Se implica si ofera recomandari pertine nte,emite rapoarte si date corecte ca raspuns la cerintele venitede la depart amentele client sau legate de bechmarking cu celelalte companii din grupul Vodafone prin raportarea de indicatori-cheie de performanta a departamentului.

->Previzioneaza si monitorizeaza proactiv indicatorii specifici a i departementului pentru care ofera suport. Functie de rezultate, cauta si apoi adreseaza recomandari departementelor client pentru a le ajuta sa-si indepline asca obiectivele si mentinerea excelentei operationale

Life at Vodafone

James "Vodafone changed my life"

Meet Mel, LGBT+ friend